Yaşam

Beyaz Saray, Taylor Swift’in sahte cinsel görüntülerine müdahale ediyor

Amerikalı şarkıcı Taylor Swift’in yapay zeka tarafından oluşturulan cinsel görüntüleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Tepkilerin ardından Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, durumun endişe verici olduğunu ve ABD yönetiminin ‘yasal tedbirler’ yoluyla çözüm bulmaya çalıştığını belirtti.

Karine Jean-Pierre’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Taylor Swift’e ait geçersiz görsellerin sosyal medyada paylaşılması endişe vericidir. Bu tür olayların kadınları ve kız çocuklarını orantısız bir şekilde etkilediğini biliyoruz. Biden yönetimi, yasal işlem yoluyla sahte yapay zeka görüntüleri riskini azaltmamızı sağlamaya kararlıdır. Gerçek çözüm bulmak için çalışmalar devam edecek. “Bu noktada, sosyal medya şirketlerinin içerik denetimi konusunda kendi bağımsız kararlarını verirken, yanlış bilgilerin ve bireylerin kasıtsız, samimi görüşlerinin yayılmasını önlemek için kendi kurallarını uygulama konusunda değerli bir role sahip olduklarına inanıyoruz.”

Pierre ayrıca ABD yönetiminin yapay zeka ve internet ortamında yaşanan bir takım sorunlar üzerinde çalıştığının altını çizdi. Yapılan çalışmaların arasında çevrimiçi taciz ve istismarla mücadele için çalışma kümesi oluşturulması, internette cinsel istismar mağdurları için ilk ulusal 7/24 yardım hattının hizmete açılması gibi tedbirlerin yer aldığına değindi.

‘DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Konuya ilişkin X platformundan da bir açıklama geldi. Açıklamada, “İhlallerin derhal ele alınmasını ve içeriğin kaldırılmasını sağlamak için durumu yakından izliyoruz. Tüm kullanıcılar için güvenli ve saygılı bir ortam sağlamaya kararlıyız” dedi.

‘BU CİNSEL İSTİSMARDIR’

ABD’li politikacılar da sahte görsellerin yayılmasına tepki gösterdi. Demokrat Temsilci Joe Morelle, görüntüleri ‘korkunç’ olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “Taylor Swift’in yapay zeka tarafından oluşturulan cinsel içerikli görüntülerinin yayılması dehşet verici ve ne yazık ki bu durum her gün, her yerde kadınların başına geliyor. Bu cinsel istismardır ve ben Bunu federal bir kabahat haline getirmek için yasa çıkarmaya çalışıyorum: Mahrem Görüntülerin Derin Sahteliğini Önleme Yasası” dedi.

‘YILLARDIR KADINLAR ‘DEEPFAKES’İN HEDEFİ OLDU’

Bir diğer Demokrat Parti üyesi Yvette Clarke ise şunları söyledi: “Taylor Swift’in başına gelenler yeni değil. Yıllardır kadınlar rızaları olmadan deepfake’lerin hedefi oluyor. Yapay zekadaki gelişmeler sayesinde deepfake oluşturmak daha kolay ve daha ucuz. “Bu, koridorun her iki tarafı için de sıkıntılı bir nokta ve bunu çözmek için Swiftie’lerin (Taylor Swift hayranlarına verilen isim) bile bir araya gelmesi gerekiyor.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu