Ekonomi

Panama ekonomik ve yolsuzluk sorunlarının ortasında seçime gidiyor

Panamalılar, ekonomik kaygılar ve yolsuzluk konularının hakim olduğu bir genel seçimde sekiz aday arasından yeni bir başkan seçmek üzere bugün, Pazar günü oylarını kullanıyor. Reggaeton marşları ve ünlülerin katıldığı bir kampanya döneminin ardından yapılacak seçimlerde 3 milyondan fazla seçmenin ülkenin ekonomik sıkıntılarını giderecek, yolsuzlukla mücadele edecek ve Panama’yı yeniden önemli bir yatırım merkezi haline getirecek en iyi adayı belirlemesi bekleniyor.

Panama City’de hava sıcaklığının 32 santigrat dereceye (90 Fahrenheit) kadar yükselmesi, birçok seçmenin sıcaktan korunmak için oy verme merkezlerine erken gelmesine neden oldu. Martinelli’nin kara para aklama suçlamasıyla diskalifiye edilmesinin ardından eski Başkan Ricardo Martinelli’nin yerine geçen eski bir bakan olan Jose Raul Mulino anketlerde önde gidiyor. Mulino, sığınma hakkı aldığı Panama City’deki Nikaragua Büyükelçiliği’nden seçimlere aktif olarak katılan Martinelli’yi koruma ve refah getirme sözü verdi.

İkinci başkanlık denemesini yapan Romulo Roux ve eski Başkan Martin Torrijos ikinci ve üçüncü sıralar için yarışırken onları Ricardo Lombana ve mevcut Başkan Yardımcısı Jose Gabriel Carrizo yakından takip ediyor. Yolsuzluk, Panamalı seçmenler için en önemli endişe kaynağı olarak ortaya çıkarken, pek çok kişi ülkenin imajını tazeleyecek yeni bir hükümet liderliği arzusunu dile getiriyor.

Panama’nın seçim sistemi ikinci tura gerek duymuyor ve bu da bugünkü sonucu belirleyici kılıyor. Hiçbir partinin 885 sandalyenin söz konusu olduğu mecliste çoğunluğu elde etmesi beklenmiyor. Kanadalı madencilik şirketi First Quantum (NASDAQ:QMCO) ile yapılan tartışmalı bir sözleşmeyi destekleyen yasa koyucular, yeniden seçilme şanslarını etkileyebilecek kamuoyu eleştirileriyle karşı karşıya.

Panama Yüksek Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunan Cobre Panama maden sözleşmesine karşı geçen yıl düzenlenen protestolar, sözleşmenin çevre koruma önlemlerinin eksikliği ve yolsuzluk iddiaları olarak algılandığının altını çizdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Göreve gelen hükümet, bocalayan emeklilik fonu, yüksek kamu borcu ve daha önce ülkenin GSYİH’sine yaklaşık %5 katkıda bulunan Cobre Panama madeninin kapanmasının ekonomik etkisi gibi zorluklarla mücadele etmek zorunda kalacak. Politikacıların ve varlıklı ailelerin cömert öğrenci kredileri ve burslar aldığına dair haberler yolsuzluğa odaklanmayı yoğunlaştırdı.

Geçen yıl Panama ve Kolombiya arasındaki tehlikeli Darien Gap ormanını aşan 520,000 göçmenin rekor kırmasının ardından göç de seçmenler için önemli bir konu. Adaylar göç yolunun yönetilmesi konusunda, yolun açılmasından kontrollerin arttırılmasına ve tamamen kapatılmasına kadar uzanan farklı görüşler dile getirdiler.

Yeni yönetim, kuraklık koşullarının gemi geçişlerini azaltmasının ardından gelirleri azalan Panama Kanalı’nı etkileyenler de dahil olmak üzere ilave zorlukları devralacak.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu